Jesień w świetlicy

• Każda pora roku ma swoje uroki. Do naszej świetlicy 22 września zawitała jesień. Przy wykorzystaniu różnorodnych darów tej pory roku powstały przepiękne prace plastyczne, z których następnie zrobiono barwne gazetki i wystawki. Dzieci miały okazję poznać różne techniki plastyczne, dzięki którym mogły wyeksponować urodę jesieni oraz wykazać się pomysłowością i talentem w tworzeniu kolejnych prac plastycznych.

Pierwszą pracą, która najbardziej spodobała się dzieciom - okazało się drzewo przyozdobione jesiennymi liśćmi.

Podczas realizacji tematyki związanej z tą właśnie porą roku, uczniowie wraz z nauczycielami zwracali uwagę na cykliczność pór roku oraz określali charakterystyczne cechy jesieni. Ponadto obserwowano zmiany zachodzące w środowisku. Uczniowie poznawali różne rodzaje grzybów, byli także przestrzegani przed zbieraniem trujących gatunków. Wychowankowie naszej świetlicy wykonywali jesienne dekoracje, układali wiersze i śpiewali piosenki oraz słuchali wierszy i opowiadań na temat jesieni.

• Jak co roku nasza świetlica bierze udział w ogólnopolskiej akcji „Cała Polska czyta dzieciom”. W tym roku akcję rozpoczęliśmy udziałem w „Narodowym Czytaniu” „Konik Garbusek” Piotra Jerszowa.

Spotkania z książką w naszej świetlicy odbywają się 3 razy w tygodniu. Czytamy literaturę polecaną dzieciom. W trakcie takich zajęć wykorzystywane są również teksty w formie audiobooków.

Mamy nadzieję, że ten sposób zapoznawania uczniów z literaturą rozwinie w nich wyobraźnię, ciekawość świata, poszerzy wiedzę, pomoże osiągnąć życiowy sukces i zachęci do samodzielnego odkrywania literackich światów.

W związku z sytuacją panującą na świecie staramy się, aby nasi uczniowie zawsze mogli przypomnieć sobie zasady higieny, bezpieczeństwa i kultury osobistej. W związku z tym w sali świetlicy szkolnej wykonaliśmy gazetki o wskazanej tematyce, na których można znaleźć następujące zasady:

• często wietrzymy salę i dezynfekujemy przybory,

• pomagamy sobie nawzajem,

• każdy z nas jest ważny i zasługuje na szacunek,

• pomagamy słabszym i młodszym kolegom,

• dbamy o porządek i bezpieczeństwo,

• często myjemy i dezynfekujemy ręce,

• zachowujemy dystans i odstępy między sobą,

• dbamy o estetykę języka,

• jesteśmy tolerancyjni i życzliwi wobec siebie,

• jesteśmy aktywni i kreatywni.

Uważamy, jak również mamy nadzieję, że nauka płynąca z tych gazetek oraz wyjaśnień nauczycieli, będą drogowskazem jak należy się zachowywać, aby być zdrowym i szczęśliwym w czasie pandemii.