Wieczornica z okazji rocznicy odzyskania niepodległości

11 listopada  nasza Ojczyzna obchodziła stulecie odzyskania niepodległości. Taka rocznica przypada tylko raz w życiu. Polacy to naród wyjątkowy. Jedni walczyli o niepodległość, inni rozsławiali  dobre imię Polski w świecie.

To Jan Paweł II na Okęciu w 1983 r. powiedział, że

„Polska jest matką szczególną. Niełatwe są jej dzieje, zwłaszcza na przestrzeni ostatnich stuleci. Jest matką , która wiele przecierpiała i wciąż na nowo cierpi. Dlatego też ma prawo do miłości szczególnej”.

Józef Piłsudski, wychodził zaś z założenia, że:

„Kto nie szanuje i nie ceni przeszłości, ten nie jest godzień szacunku do teraźniejszości, ani nie ma prawa do przyszłości.”

Klasy II „b” i III „b” Szkoły Podstawowej nr 2, pod kierunkiem wychowawczyń Pani  Elżbiety Alksnin,  Mirosławy Boć  oraz  Elżbiety Wencek  przygotowały  wieczornicę , którą dedykowały  Polsce i wszystkim Polakom.

Uroczystość rozpoczęto polonezem do utworu skomponowanego przez Wojciecha Kilara
z filmu „Pan Tadeusz”. Uczniowie pięknie deklamowali wiersze, śpiewali piosenki o tematyce patriotycznej. W głębokiej ciszy słuchali opowieści zaproszonego gościa - wspomnień Pani Jadwigi Budnej, która w czasie II wojny światowej była wywieziona na Syberię -
jest niepodważalnym świadkiem historii. Chętnie zadawali pytania. Na zakończenie wspólnie recytowali wiersz Władysława Bełzy pt. „Katechizm polskiego dziecka” .

Uroczystości towarzyszył patetyczny nastrój. Nie zabrakło wzruszeń. Wszyscy obecni - rodzice , przyjaciele szkoły, dyrekcja, nauczyciele byli pod wrażeniem świadomości i powagi tych młodych patriotów.