Zajęcia kreatywne w projekcie „Nie zgubić talentu”

Listopadowe zajęcia kreatywne w ramach projektu „Nie zgubić talentu” odbyły się 17 listopada 2018 r. Rozpoczęły się zajęciami muzyczno-ruchowym do utworu muzycznego „Jesień” A. Vivaldiego. Przy użyciu kolorowych chustek  dzieci naśladowały spadające z drzew liście .

Za pomocą wyklaskiwania  i  szelestu gazet wydobywały różne ciekawe rytmy i dźwięki. W ten sposób,   do piosenki „Deszczyk pada”, interpretowały jesienne zjawiska atmosferyczne. Później rozpoczęły się zajęcia plastyczno-techniczne.

W grupie trzylatków został zrealizowany temat „Superbohaterowie”. Dzieci z wielkim zainteresowaniem oglądały czasopisma poświęcone tematowi i żywo wyrażały swoje pozytywne odczucia. Zanurzały się w świat bajkowych bohaterów poprzez tworzenie strojów (masek, peleryn, spódniczek, opasek). Przebrane dzieci chętnie naśladowały ulubione postacie i odgrywały sceny z ich ulubionymi bohaterami. Na koniec odbyła się defilada superbohaterów i prezentacja kostiumów przygotowanych podczas zajęć.

Czterolatki przeniosły się w świat czarodziejskich stworów, a zajęcia zaczęły się od zabaw paluszkowych. Każde dziecko wykonało magiczną pajęczynę z pajączkiem. Podczas wykonywania tej pracy dzieci rozwijały swoja sprawność manualną poprzez malowanie, przewlekanie, wycinanie i klejenie.

Pięciolatki wykonały pracę plastyczną p.t. „Jesienne dywany”. Najpierw mieszały barwy podstawowe farb plakatowych, aby powstało wiele  kolorów. Z dużej kartki dzieci wycięły kształt dywanu i na nim wykonywały stemple z liści. Odnajdywały stronę z wypukłymi nerwami i zamaczały je w farbie. Później odciskały listki na kartce tworząc ciekawe, niepowtarzalne,  kolorowe wzory.

Grupa sześciolatków stworzyła wspólne jesienne drzewo. Na początku każdy uczestnik odrysował jeden wybrany, wysuszony wcześniej liść, następnie pomalował go farbami za pomocą folii bąbelkowej. Dzieci eksperymentowały z fakturami i próbowały w różny sposób wykorzystać przy pracy dostępne przedmioty. Malowały drzewo farbami, przy pomocy własnych palców oraz różnych przedmiotów takich jak: szczotki, folie bąbelkowe i gładkie, papier, gazety, kawałki włóczki. Dzieci nie używając  do malowania pędzli, wykazały się dużą kreatywnością i stworzyły bardzo ciekawy plakat.

Powstałe efektowne prace  były potwierdzeniem kreatywnych umiejętności plastyczno-technicznych naszych przedszkolaków. Udział w zajęciach dało dzieciom wiele satysfakcji i zadowolenia ze wspólnych zabaw. Zapraszamy naszych uczestników na kolejne zajęcia 1 grudnia 2018 r.

- Aleksandra Ciszewska, Iwona Chludzińska, Milena Pieloch i Elżbieta Wencek