Październikowe zajęcia czterolatków

W ramach projektu ,,Nie zgubić talentu” dzieci 4-letnie rozpoczęły zajęcia przyrodnicze w październiku. Przedszkolaki obserwowały zmiany zachodzące w przyrodzie jesienią i w tym celu odbyły wycieczkę do parku.

Obserwowały  rośliny i zwierzęta ,,gołym okiem”, a także przy pomocy lornetki i lup. Poznawały nazwy drzew rosnących w parku i uczyły się rozpoznawać ich liście. Z zebranych kolorowych liści tworzyły  jesienne bukiety. Określały kolory jesieni, które były bazą do mieszania kolorów w celu powstawania nowych barw. Na zajęciach 4-latki poznawały również właściwości magnesu. Bawiąc się magnesami dzieci dowiedziały się jakie przedmioty przyciągane są przez magnes a jakie są obojętne na ich działania. W czasie zajęć zaobserwowały również zjawisko odpychania się dwóch magnesów. Następnie dzieci rozwijały swoją wyobraźnię tworząc trójwymiarowe budowle z  namagnesowanych klocków. Uczestnicy zajęć poznawali  również właściwości wody wykonując różne eksperymenty. Założyli ,,hodowlę kryształów”, którą obserwują systematycznie. Czterolatki świetnie identyfikowały i różnicowały dźwięki z otoczenia;  rozpoznawały i nazywały dźwięki różnych urządzeń, zwierząt na podstawie nagrań. Uczyły się rozpoznawania dźwięków wybranych instrumentów muzycznych.  Na kolejnych zajęciach, wiadomości o świecie dźwięków, posłużyły przedszkolakom do tworzenia własnych dźwięków . Dzieci grały dowolnie  na różnych instrumentach muzycznych, a na koniec próbowały stworzyć małą orkiestrę.  Były to dla uczestników  ciekawe doświadczenia, pełne emocji.