„Czyste powietrze wokół nas”

Już po raz kolejny dzieci  5 i 6 letnie z oddziałów przedszkolnych wzięły udział w programie „Czyste powietrze wokół nas”.  Głównym  jego celem było uwrażliwienie dzieci na szkodliwość dymu nikotynowego, a także poszerzenie wiedzy na temat skutków  palenia papierosów. Program podzielony został na cykle tematyczne 5 kategorii, Wycieczkę, Co i dlaczego dymi?, Jak się czuję , kiedy dymi papieros? Co dzieje się, gdy ludzie palą papierosy? Jak unikać dymu papierosowego? Podczas zajęć, miały okazję poznać różne źródła dymu, ich rodzaj, a także zobaczyć jak wygląda miejski smog. W poszerzaniu wiedzy pomógł „Dinek” maskotka programu, który również pokazał przedszkolakom różnicę między ,,smogiem”, a ,,smokiem”. Spacerując po najbliższej okolicy,dzieci obserwowały źródła dymu oraz miejsca skąd może się on wydobywać, zwracając przy tym uwagę na kolor dymu.Proponowane przez nauczycieli zabawy ruchowe i tematyczne zainspirowały przedszkolaków do działań, których efektem były prace plastyczne. Dzięki temu tego programowi i jego realizacji dzieci usystematyzowały swoją wiedzę na temat szkodliwości palenia , a także wiedzą w jaki sposób zachować się, gdy w ich obecności ktoś zapali papierosa. Przedszkolaki wiedzą jakie zagrożenia niesie długie  przebywanie w zadymionych pomieszczeniach .