,,Dzień Sybiraka”

17 września 2021r. uczniowie naszej szkoły uczcili 82 rocznicę zsyłki Polaków na Syberię. Przez ostatnie dwa stulecia słowo „Syberia” miało szczególny wydźwięk. Tragiczny los kilku pokoleń Polaków ostatnich stuleci, spowodował, że Syberię nazwano „ziemią przeklętą” ,,krainą gdzie nie ma nadziei”. W narodowej świadomości kojarzyła się ona zawsze
z poniewierką, cierpieniem, tragedią czy nieludzką ziemią. Mamy moralny obowiązek pamiętać o tych, którzy stracili życie, którzy przeszli przez piekło zesłania. Nadszedł dzień, że te wydarzenia znalazły miejsce w świadomości młodzieży, których młodym pokoleniom zapomnieć nie wolno.

Uczniowie z klasy VIII d i VII b z tej okazji przygotowali montaż słowno- muzyczny pod hasłem ,,NIECH PAMIĘĆ PRZETRWA”. Na uroczysty apel zaproszono żywych świadków historii-Sybiraków. Zebrani usłyszeli autentyczne relacje o trudnych, dramatycznych historiach, dowiedzieli się jakie były przyczyny i skutki deportacji, a także jak wyglądało życie na zesłaniu.

Po apelu Pani Dyrektor Barbara Ciszewska zaprosiła gości na herbatę. Dzień Sybiraka na trwałe wpisał się w tradycję SP nr 2 w Grajewie.