Z wizytą w bibliotece

Dnia 03 listopada 2015r. uczennice z Koła Miłośników Książki działających przy bibliotece szkolnej SP wraz z panią Alicją Wielgat zainaugurowały cykl spotkań rozwijających zainteresowania czytelnicze uczniów. Spotkanie odbyło się w klasie I b, której wychowawcą jest p. Barbara Mścichowska.

Dla wielu najmłodszych czytelników – szkoła to miejsce pierwszych kontaktów z książką. Książka ułatwia uczniowi naukę, rozszerzając i pogłębiając jego wiadomości oraz rozwijając jego zainteresowania indywidualne. Dobra książka jest nawet silniejszym środkiem wychowującym niż samo życie. Odpowiednio dobrana pozostawia ślad na całe życie. Książka uczy więc nie tylko myśleć , zapamiętywać fakty, ale też żyć, rozumieć innych, tworzyć samego siebie. Stanowi źródło komunikacji ze światem.  Nic tak nie rozwija języka, nie wzbogaca słownictwa, nie uczy poprawności mowy i pisma jak tekst literacki.

Mając te wszystkie zalety wynikające z czytelnictwa na uwadze starsze uczennice czytały młodszym uczestnikom spotkania książkę pt. „Gębolud” Roksany Jędrzejewskiej – Wróbel. Następnie dzieci rozwiązywały zagadki dotyczące treści przeczytanego tekstu oraz kolorowały karty pracy tematycznie związane z treścią tekstu.

Stały  kontakt z książką i biblioteką zapewnia uczniom rozwój zamiłowań czytelniczych, umiejętność korzystania ze źródeł informacji, trwałe przeżycia estetyczne i emocjonalne. Wspólne zajęcia  czytelnicze wzbogaciły nie tylko wiedzę i rozwój intelektu, ale dostarczyły rozrywki i zabawy. Pokazały jak korzystać i ciekawie spędzić wolny czas. Mamy nadzieję, że odbyte zajęcia  zaszczepią w dzieciach nawyki czytelnicze, a także wypracują tradycję codziennego czytania indywidualnego i wspólnego  z rodziną.

Barbara Mścichowska