Marsz Żywej Pamięci

9 wrzesnia 2016 roku społeczność Publicznego Gimnazjum nr 2 im. Sybiraków w Grajewie uczestniczyła w XVI Marszu Żywej Pamięci Polskiego Sybiru w Białymstoku.

Celem Międzynarodowego Marszu Żywej Pamięci Polskiego Sybiru jest przypominanie o tragicznych losach obywateli polskich zesłanych do Związku Radzieckiego w latach 40. i 50. XX wieku. Marsz jest żywym znakiem pamięci polskiej Golgoty Wschodu. W tym roku Marszowi towarzyszyło hasło: „NAUCZYCIELE - ZESŁAŃCY SYBIRU”.

W tym patriotycznym spotkaniu, jak co roku, wzięło udział kilkanaście tysięcy osób, głównie byli to Sybiracy i ich rodziny, kombatanci, jak również młodzież szkolna, nauczyciele

i harcerze. Goście przyjechali m.in. z: Australii, USA, Wielkiej Brytanii, Litwy, Łotwy, Estonii, Białorusi, Ukrainy.

Swój ślad na tej drodze ku polskości zaznaczyli również przedstawiciele Publicznego Gimnazjum nr 2 im. Sybiraków w Grajewie. Obecni byli uczniowie klasy III C: Klaudia Kochanowska, Izabela Urban, Artur Bieńkowski, Adam Dobrzycki, Marcel Formejster i Bartosz Kindeusz wraz ze Sztandarem szkoły i opiekunkami: Sybiraczką – Jadwigą Budną oraz nauczycielką – Anną Niedźwiedzką. Ulicami Białegostoku sprzed Pomnika Katyńskiego przeszli do kościoła pw. Ducha Świętego i wzięli udział we Mszy świętej. Następnie uczestniczyli w uroczystościach przy Pomniku – Grobie Nieznanego Sybiraka, a także zwiedzali Muzeum Sybiraków  w podziemiach kościoła pw. Ducha Świętego.

Było naprawdę uroczyście i podniośle, tak jak powinno być  w chwilach refleksji i zadumy, gdy oddajemy hołd poległym za Ojczyznę. Poprzez zaangażowanie i osobisty przykład wskazujemy bowiem innym drogę do patriotyzmu i zachowania pamięci o historii naszego narodu. Zaakcentowaliśmy to zwłaszcza: Pocztem Sztandarowym, banerem z logo szkoły oraz biało – czerwonymi chorągiewkami.