,,Z wizyta u stomatologa”

W dniach 19 i 20 października w ramach realizacji programu profilaktyki zdrowotnej „Zdrowy ząbek” wychowankowie grup przedszkolnych wybrały się do gabinetu stomatologicznego „RENIDENT” mieszczącego się przy ul. Komunalnej, w którym pracuje pani doktor Renata Dąbrowska.

 

 W tym spotkaniu brały udział dwie grupy czterolatków „Puchatki” i „Tygryski”, ponieważ w tym wieku dzieci zazwyczaj po raz pierwszy trafiają do stomatologa. Celem wizyty było przełamanie obaw przed pierwszym kontaktem z dentystą, pogadanka na temat ważności i konieczności dbania o higienę jamy ustnej, a także kształtowanie nawyków prozdrowotnych.

Dzieci miały okazję zapoznać się ze specyfiką pracy dentysty oraz obejrzeć wygląd i wyposażenie gabinetu stomatologicznego. Mogły pobawić się w pacjenta i lekarza używając odpowiednich narzędzi (pan Słoń, pan Dziobak). Pani doktor kontrolowała zęby odważnych przedszkolaków. Nauczyła właściwie szczotkować zęby przy użyciu dużego modelu szczęki jamy ustnej.

Na koniec spotkania pani Doktor przeczytała książeczkę, z której dzieci dowiedziały się jak należy dbać o zęby by były zawsze piękne i zdrowe oraz co się dzieje z chorymi zębami. Pani stomatolog ogłosiła konkurs plastyczny na rysunek przedstawiający „Stworki – bakterie”, które mogą bytować na zębach.

Wizyta u stomatologa odbyła się w miłej atmosferze i bardzo zaciekawiła przedszkolaków. Jeszcze długo opowiadały o niej w przedszkolu i z pewnością w domu. Mamy nadzieję, że przedszkolaki nie będą czuć lęku przed wizytą w gabinecie stomatologicznym. Dzieci wraz z paniami serdecznie zaprosiły panią doktor do naszego przedszkola.

Pani stomatolog odpowiedziała na nasze zaproszenie i odwiedziła nas. Dzieci przywitały gościa piosenką „Szczotka , pasta, kubek …”. Przypomniała dzieciom jak należy dbać o higienę jamy ustnej i przyglądała się czy wszystkie czynności przy myciu zębów przedszkolaki wykonują starannie. Podczas wizyty nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu plastycznego. Wspólnie z dziećmi oceniła prace i stwierdziła, że na nagrodę zasłużyli wszyscy. Podziękowała serdecznie za entuzjazm i zapał przy dbaniu o zęby oraz za dużą kreatywność, pomysłowość i talenty plastyczne.


Bardzo dziękujemy za tak życzliwe i owocne spotkania i liczymy na dalszą współpracę.

                                                                                                         


Wychowawczynie

 

NA GÓRĘ