Marzec w świetlicy

Wydawać by się mogło, że konkursy przynoszą stres. Nic bardziej mylnego. Dzieci uczestniczące w zajęciach świetlicowych chętnie biorą udział w różnego rodzaju zmaganiach, a nawet dopominają się, kiedy następna rywalizacja zostanie zorganizowana.

Do tej pory odbyło się szereg konkursów wiedzowych, plastycznych, literackich, a m.in.: Liga w warcaby (zmagania comiesięczne) Plastyczna interpretacja utworów poetyckich i prozatorskich, Wykonanie polskiej flagi narodowej, Pisanie wierszy jesiennych, Zabawa w skojarzenia, Czytanie ze zrozumieniem baśni (wybranej przez dzieci lub przez nauczyciela), Piszę poprawnie ortograficznie, Polska – moja Ojczyzna. Wytwory uczniowskie są prezentowane rodzicom, czytane innym dzieciom, zamieszczane na gazetce ściennej lub w dwumiesięczniku SP 2 „Omni modo”.

Ostatnio świetlica została doposażona w gry rozwijające logiczne myślenie, refleks i umiejętności kojarzeniowe. Dzieci spędzają przy tej formie zabawy dużo czasu. Wymyślają nawet inne nazwy grom i swoim czynnościom, doskonaląc w ten sposób umiejętności polonistyczne (czytanie, słuchanie, mówienie i pisanie ze zrozumieniem).

Codziennie  prowadzimy też ćwiczenia manualne rozwijające kreatywność ruchową. Dzieci bawią się koralikami, darami natury (żołędziami, kasztanami, jarzębiną). W ten sposób powstają łańcuchy, korale, naszyjniki, bransoletki, obrazki przestrzenne, postaci, pojazdy, elementy fauny i flory. Uczniowie uczą się wykorzystywać różne materiały (nawet te, które wcześniej by wyrzucili, uznając je za bezużyteczne).

Mówimy, że „w zdrowym ciele, zdrowy duch”. Dbamy dlatego o tężyznę uczniów poprzez zajęcia prowadzone na hali MOSiR i tzw. materacówce. Są to przeważnie zabawy z piłką i ćwiczenia gimnastyczne. Dzieci bardzo lubią ruch i mówią, że to samo zdrowie, a po wysiłku fizycznym ponoć lepiej się myśli.

Zapraszamy do naszej świetlicy. Na nudę nie sposób narzekać. Dzieci wypowiadają się pochlebnie o tym miejscu nauki i rozrywki. Podkreślają, że przychodzą tu z uśmiechem, bo poznają bardziej siebie i innych, odkrywają talenty, o których wcześniej nawet nie wiedziały.

Wychowawcy świetlicy