Wyjazd do Hiszpanii

Sprawozdanie z wyjazdu do Aguilas  w ramach programu Comenius

W dniach 10 - 16 lutego  2014 roku cztery nauczycielki i ośmioro uczniów z naszej szkoły wyjechało do Aguilas w Hiszpanii  w ramach programu Comenius „Średniowieczne dziedzictwo”. Podróż była długa. Wyjechaliśmy autobusem o godz. 4 rano, następnie samolotem do Alicante z przesiadką w Berlinie. W Alicante przywitała  nas pani Isabel Garcia Moreno, nauczycielka odpowiedzialna za program Comenius w szkole hiszpańskiej. Około godz. 22 dotarliśmy do Aguilas. Uczniowie zostali odwiezieni do goszczących ich rodzin, a nauczycielki do hotelu. Następnego dnia, we wtorek, zostaliśmy hucznie przywitani w szkole Colegio Maria Immaculada. Szkoła została udekorowana na nasz przyjazd. Uczniowie  i pracownicy szkoły przygotowali powitanie w średniowiecznym stylu. Zagrano też hymny państwowe wszystkich krajów partnerskich.  Wieczorem spotkaliśmy się na uroczystej kolacji z hiszpańskimi nauczycielami.  W środę pojechaliśmy na wycieczkę do średniowiecznego zamku Alhambra w Granadzie, gdzie spędziliśmy cały dzień zwiedzając to unikalne miejsce. W czwartek uczniowie wszystkich szkół partnerskich przedstawiali informacje dotyczące swoich placówek, historię miasta oraz loga projektu. Nasi uczniowie bardzo dobrze poradzili sobie z tymi zadaniami. Wychowankowie ZSM 2 w Grajewie  najlepiej ze wszystkich krajów partnerskich posługiwali się językiem angielskim. Po południu pojechaliśmy na wycieczkę do średniowiecznego zamku Lorca. W piątek, w szkole odbył się festyn średniowieczny, podczas którego uczniowie i nauczyciele w kostiumach średniowiecznych brali udział w grach i zabawach jak również prezentowali swoje gry. Braliśmy aktywny udział w tych zajęciach J Tego dnia też zwiedzaliśmy tę malowniczą nadmorską miejscowość.

W sobotę młodzież miała okazję jeszcze lepiej poznać Aguilas i zaprzyjaźnić się z hiszpańskimi kolegami i koleżankami. Rodziny, u których mieszkali nasi uczniowie, okazały się niezwykle gościnne i każdy został bardzo serdecznie przyjęty. Dzięki programowi Comenius, nasza młodzież nie tylko poszerzyła swoją wiedzę dotyczącą historii, ale również udoskonaliła język  angielski oraz zawarła przyjaźnie z kolegami z innego kraju i kultury. Nasi uczniowie utrzymują kontakt z hiszpańskimi znajomymi i nie mogą się doczekać ich wizyty w Grajewie  w czerwcu. Pobyt w Aguilas był także bardzo ciekawym doświadczeniem dla nauczycieli  w aspekcie­­­­ kulturowym, społecznym i dydaktycznym.