Sprawozdanie pobytu w Polsce w ramach programu Comenius

W dniach 30 maja - 5 czerwca 2014 roku w ZSM 2 w Grajewie gościła 45 osobowa międzynarodowa  grupa partnerska programu  Comenius „Heritage of Medieval Experience” Goście przyjechali z Turcji, Hiszpanii, Anglii i Francji.

Uczniowie zostali przyjęci do 30 goszczących ich rodzin, a nauczyciele zamieszkali  w  hotelu.

W niedzielę, goście uczestniczyli  w Jarmarku Średniowiecznym,  podczas którego zostali uroczyście  powitani, a następnie  w strojach średniowiecznych brali udział w zabawach. Partnerzy przywieźli ze swoich szkół produkty wykonane przez uczniów i prezentowali je na stoiskach.  Największą aktywnością wykazywała się grupa turecka.

Poniedziałek spędziliśmy w szkole. Uczniowie z Comeniusa brali udział w 3 lekcjach, zwiedzali szkołę razem ze swoimi nauczycielami. Rolę przewodników po naszej placówce pełnili uczniowie 3B.   Świetnie sobie poradzili. Następnie na sali gimnastycznej odbyły się prezentacje procesu przygotowań do Jarmarku.

We wtorek pojechaliśmy na wycieczkę do średniowiecznego zamku w Malborku, gdzie spędziliśmy cały dzień zwiedzając to unikalne miejsce.

W środę atrakcją był spływ kajakowy rzeką Krutynią.  Chociaż pogoda nie dopisała, wszyscy świetnie się bawili, podziwiając dziedzictwo unikalnej natury.

W środę po południu młodzież miała okazję jeszcze lepiej poznać Grajewo i zaprzyjaźnić się z polskimi kolegami i koleżankami. Rodziny, u których mieszkali uczniowie, okazały się niezwykle gościnne, zaangażowane i każdy obcokrajowiec został bardzo serdecznie przyjęty.

Dzięki programowi Comenius, nasza młodzież nie tylko poszerzyła swoją wiedzę kulturową, ale również udoskonaliła język  angielski oraz zawarła przyjaźnie z kolegami z innego kraju i kultury. Pobyt zagranicznych partnerów z Comeniusa  w Grajewie był bardzo ciekawym doświadczeniem dla uczniów, nauczycieli, rodziców  oraz społeczności lokalnej w aspekcie­­­­ kulturowym, społecznym i dydaktycznym.

Wychowankowie ZSM 2 w Grajewie  najlepiej ze wszystkich krajów partnerskich posługiwali się językiem angielskim (oczywiście oprócz Anglików!).