Wiosna w świetlicy

Wiosnę, która zawitała do naszej świetlicy szkolnej można dostrzec nie tylko po aktywności dzieci na boisku szkolnym, ale również po wystroju sal w przepiękne wiosenne prace plastyczne wykonane przez uczniów uczęszczających na zajęcia świetlicowe. Uczniowie bardzo chętnie kreują prace artystyczne, które można podziwiać w naszych pracowniach. Dzieci korzystają również z różnych tematycznych propozycji konkursowych proponowanych przez wychowawców. Większość  konkursów jest nagradzana.

Podczas zajęć edukacyjno – wychowawczych dzieci omawiały wspólnie z wychowawcami świetlicy zmiany zachodzące wiosną w przyrodzie, rozwiązywały zagadki, rebusy i krzyżówki związane z daną tematyką.

W trakcie zajęć została przedstawiona  uczniom wiosenna roślinność – zdjęcia wybranych kwiatów, krzewów i drzew. Wychowankowie świetlicy zapoznali się również z ptakami przylatującymi do Polski na wiosnę – obejrzeli zdjęcia najpopularniejszych gatunków: bociana, czajki, dudka, jaskółki, kukułki, skowronka, słowika, szpaka i żurawia oraz wysłuchali wydawanych przez nie odgłosów. Dzieci aktywnie dzieliły się swoją wiedzą z zakresu znajomości przyrody.

Natomiast w trakcie zajęć czytelniczych uczniowie zapoznali się z następującymi utworami o tematyce wiosennej:

• M. Konopnicka ”Powitanie wiosny”

• J. Brzechwa ”Przyjście wiosny”

• J. Brzechwa ”Wiosenne porządki”

• W. Rusiecka ”Wiosna idzie”

• W. Bełza ”Wiosna”

• S. Szuchowa ”Od wiosny do wiosny”

• M. Konopnicka ”Razem ze słonkiem”

W czasie zajęć plastyczno – technicznych,wychowankowie świetlicy malowali farbami  i kolorowali pastelami ilustracje przedstawiające zwiastuny wiosny. Powstał duży portret  Pani Wiosny w wielobarwnej kwiatowej sukni oraz małe portrety Wiosny wykonane z kolorowych gazet, cekinów, resztek materiałów i brokatów. Z papierowych kółeczek uczniowie wykonywali wiosenne wyklejanki, natomiast z kolorowych bibułowych wałeczków  powstały piękne prace plastyczne przedstawiające uroki wiosny.

Dzieci wycinały z kolorowego papieru wiosenne kwiaty: przebiśniegi, krokusy, tulipany i żonkile a także żabki, biedronki, ślimaki, jaskółki i bociany. Techniką origami uczniowie wykonali barwne motylki, kwiatki, gąsienice i zwierzątka. Powstał wiosenny krajobraz z wyciętych domków, drzew i kolorowej łąki.

W trakcie zajęć muzycznych- śpiewali piosenki związane z nadejściem wiosny:

• ”Maszeruje wiosna”

• „Wiosna w ogródku”

• „Idzie do nas wiosna”

• „Wiosna w błękitnej sukience”

• „Marzenia się spełniają”

• „Nie śpijcie kiedy wiosna”

Wszystkie prace plastyczne wychowanków naszej świetlicy, jak wcześniej zostało wspominane,  posłużyły do wykonania gazetek i wystawek o tematyce wiosennej, które zostały wyeksponowane w galerii prac uczniów na korytarzu szkolnym i w sali świetlicowej.