Dzień Sybiraka

SPOŁECZNOŚĆ PUBLICZNEGO GIMNAZJUM NR 2 IM. SYBIRAKÓW W GRAJEWIE PIELĘGNUJE TRADYCJE PATRIOTYCZNE

Pamięć o przeszłości jest mądrością narodu. Dzięki niej możliwe jest pielęgnowanie tradycji. Przez ostatnie stulecia słowo Syberia miało dla naszego narodu szczególny wydźwięk. Tragiczny los kilku pokoleń Polaków ostatnich stuleci spowodował, że Syberię nazwano „ziemią przeklętą”, krainą, gdzie nie ma nadziei. W narodowej świadomości kojarzyła się ona zawsze z poniewierką, cierpieniem, tragedią. Modlitwa i i miłość do ojczyzny pozwalały Sybirakom zachować człowieczeństwo. Postawa otwartości podnosiła Ich na duchu.

„Mamy moralny obowiązek pamiętać o tych, którzy stracili życie i przeszli przez piekło zesłania”. Tymi słowami 16 września 2016 roku uczniowie Publicznego Gimnazjum nr 2 w Grajewie rozpoczęli uroczysty apel z okazji Dnia Sybiraka . Zaprosili oni żyjących świadków historii tamtej nieludzkiej tragedii – Panie: Jadwigę Budną, Monikę Golubiewską, Zofię Lenkowską, Jadwigę Skórską, Pelagię Szymańską.  Zaproszenie również przyjęli przedstawiciele Urzędu Miasta, Miejskiej Biblioteki Publicznej oraz Grajewskiej Izby Historycznej – Państwo: Julita Wiluk, Monika Kostrzewska i Maciej Grabowski. Montaż słowno – muzyczny przygotowała pani Renata Samełko wraz z uczniami klas II A i II B gimnazjum (Weroniką Kruszyńską, Julią Wróblewską, Natalią Wierzbicką, Dominiką Kiluk, Aleksandrą Laskowską, Julią Rożenek, Aleksandrą Mikielską, Martyną Jaczyńską, Klaudią Sobolewska, Patrycją Kuzia, Weroniką Sikorską, Aleksandrem Wróblewskim, Piotrem Przybyszewskim, Filipem Święcińskim, Patrykiem Pawłowskim, Mateuszem Lachowiczem, Dawidem Gilejko, Krystianem Maciorowskim, Patrykiem Łoszewskim). Nad oprawą muzyczną czuwała pani Lidia Brzozowska. W wykonaniu uczniów klas VI szkoły podstawowej i I – III gimnazjum (Elwiry Dziarnowskiej, Agnieszki Kosteckiej, Klaudii Sobolewskiej, Weroniki Kruszyńskiej, Urszuli Nowickiej, Klaudii Koniecko, Weroniki Strzałkowskiej, Aleksandry Zabłockiej, Aleksandry Aleksiejew, Franciszka Daniszewskiego, Aleksandry Czaplickiej, Aleksandry Bieguńskiej, Pauliny Dziarnowskiej, Gabrieli Niebrzydowskiej, Anny Parzych, Oliwii Godlewskiej, Pauliny Romanowskiej, Anity Sadowskiej) uczestnicy tego patriotycznego spotkania wysłuchali następujących pieśni: „Mazurka Dąbrowskiego”, „Hymnu Sybiraków”, „Roty”, a także „Boże, coś Polskę”. W przygotowania tej uroczystości włączyli się również nauczyciele: Anna Niedźwiedzka, Gabriela Michalska oraz Jakub Okulewicz.

Po części oficjalnej przed budynkiem PG 2 w gabinecie Pani dyrektor Sybiracy przywoływali po raz kolejny jakże bolesne wspomnienia …

Fot. Małgorzata Dąbkowska