Zielona Szkoła w Soli/k Żywca

W poniedziałek 4 czerwca uczniowie SP nr 2 w Grajewie wyruszyli skoro świt na Zieloną Szkołę w Soli/k  Żywca.

 5- dniowy wyjazd zorganizowała pani Iwona Tomczak, a opiekunami byli p. Beata Kasiak, p. Agnieszka Łuba , p. Anna Łaguna i pan Artur Kłos. Kadra w silnym składzie, bo i uczniów sporo – 52 osoby postanowiły zwiedzać Beskid Żywiecki. Atrakcji nie zabrakło, a zaczęły się już w trakcie podróży na miejsce. Po drodze była kolej linowa Szyndzielnia k/Bielska Białej i rozciągające się z gondoli wspaniałe widoki, które dostarczyły młodym ludziom nie lada emocji.

Wycieczka autobusowa (z opiekunami z Towarzystwa Przyjaciół Dzieci jako przewodnikami) „Pętla Beskidzka”miała miejsce we wtorek. Uczniowie mieli okazję zobaczyć galerię malarstwa, rzeźby i koronek w Koniakowie, zwiedzić górską kurną chatę rodziny Kawuluków,  Centrum Pasterskie w Koniakowie, oraz Leśny Ośrodek Edukacji Ekologicznej w Istebnej. Wyprawę kończyło zdobycie góry Ochodzita. Naszej młodzieży taka wyprawa to jednak za mało i część po obiedzie wyszła z opiekunami na wycieczkę pieszą zwiedzać okolice Soli. Reszta młodzieży tak, jak każdego popołudnia miała zajęcia rekreacyjno- sportowe.

Środa obfitowała w atrakcje, ponieważ odbyła się całodniowa wycieczka autobusowa. Uczniowie zwiedzali Ustroń Zawodzie, a w nim „Leśny Park Niespodzianek” (główna atrakcja to pokazy lotów sów i drapieżnych ptaków) oraz  Wisłę: skocznię narciarską im. Adama Małysza w Wiśle Malince (niektórzy nawet wjechali na górę, aby poczuć emocje towarzyszące skoczkom). Na koniec dnia odwiedzili  muzeum trofeów A. Małysza. W drodze powrotnej było zwiedzanie zapory wodnej na J. Czerniańskim.

Czwartek też nie był dniem odpoczynku, ponieważ miała miejsce całodniowa wycieczka do Żywca, a w trakcie niej  zwiedzanie zabytkowego parku z zamkiem Habsburgów,  domku Chińskiego, muzeum Browaru Żywieckiego, które wywołało ogromne wrażenie. Wycieczka zakończyła się pobytem w Aquaparku w Leśnej k/Żywca. Pogoda dopisywała cały tydzień, więc młodzież skorzystała z możliwości relaksu w basenach wewnątrz i na zewnątrz.

Ostatniego dnia pobytu miał miejsce wyjazd do Świnnej, gdzie odbył się pokaz eksperymentów naukowych, głównie z ciekłym azotem. Uczniowie zaskoczyli prowadzącego swoją znajomością nauk ścisłych.

W trakcie zielonej szkoły w Soli młodzież miała szansę poznać historię, kulturę i tradycję regionu, w którym spędzali czas. Poznali też piękną przyrodę i specyficzne gatunki flory i fauny zamieszkujące tereny Beskidu. Bardzo zmęczeni intensywnym programem uczniowie wrócili w sobotę do Grajewa, ale już pytają, kiedy następna wyprawa.

 

 

NA GÓRĘ