" Dzieci z Bullerbyn" Akcja czytelnicza - 3B

Książka w życiu mądrego człowieka jest czymś niezastąpionym. Uczy, bawi, wychowuje - taka jest jej rola i naszym zadaniem, jako wychowawców i nauczycieli, jest przekazanie tej wiedzy naszym uczniom. Musimy rozbudzić w dzieciach pasję do czytania, miłość do literatury i głód książki, bo tylko wtedy wychowamy mądre i światłe pokolenia. W ramach ogólnopolskiej akcji czytelniczej, w naszej szkole zostało przeprowadzonych wiele działań i projektów promujących czytelnictwo. Nie zabrakło także klasy III B. Naszym wkładem były cudowne chwile spędzone z książką „Dzieci z Bullerbyn" Astrid Lindgren. Jest to ponadczasowa opowieść o przyjaźni, dzieciństwie, miłości i wartościach rodzinnych. Czytali ją nasi dziadkowie, babcie a teraz najmłodsze pokolenie, dla których jest ona oknem, przez które mogą podglądać beztroskie i szczęśliwe dzieciństwo swoich rówieśników. W ramach projektu czytelniczego pierwszego dnia wspólnie zapoznawaliśmy się z lekturą. Czytaliśmy głośno najzabawniejsze przygody, się i baliśmy razem z naszymi bohaterami. Każde dziecko przygotowało kilka pytań na podstawie książki i zrobiliśmy sobie krótki quiz ze znajomości lektury. Oczywiście były nagrody dla zwycięzców! Wspólnie przygotowaliśmy własną książkę z ilustracjami przygód Dzieci z Bullerbyn". Każdy z ogromną przyjemnością narysował ilustrację do wybranej przez siebie ulubionej przygody. Zebraliśmy je wspólnie i po przygotowaniu okładki postawiliśmy na honorowym miejscu w klasie. Zrobiliśmy też makiety przedstawiające zagrody z Bullerbyn, czyli miejsce zamieszkania bohaterów naszej książki. Było przy tym mnóstwo świetnej zabawy połączonej z możliwością pokazania własnej ekspresji twórczej. Książka,,Dzieci z Bullerbyn" uczy, bawi i wzrusza co raz to następne pokolenia dzieci. Na zawsze pozostaje w pamięci czytelnika jako jedna z ulubionych lektur. Chcieliśmy ją uczcić i przyznaliśmy jej własnoręcznie zrobiony medal dla najlepszej książki na świecie!

wychowawca : Elżbieta Alksnin